Afirmácia vs. citát
Čo je to tá afirmácia?
„Všetci o tom hovoria ako to pomáha a neviem čo….somarina…hovoriť si nejakú vetu, ktorú som ani nevytvoril/a a ešte aj tomu veriť…“
Myslíš si toto? Tak určite čítaj ďalej!
Ale aj ak si opačného názoru a afirmácie máš rád/a, len nevieš ako ich správne používať…tu sa dozvieš.
Urobila som taký výcuc z mojích poznámok a poradil aj človiečik google, ale jednoznačne s tým, čo tu píšem veľmi súznim.
Afirmácia
Afirmácia je jednoduché pozitívne tvrdenie, ktoré priaznivo vplýva na našu celkovú pohodu, rovnováhu, sebadôveru….záleží od afirmácie, ktorú si vyberieme a s čím chceme pracovať. Tieto vyhlásenia sa často používajú v oblasti osobného rozvoja a psychológie. Ich používaním meníme často nefunkčné myšlienkové vzorce/tvrdenia, ktoré sa nám zapísali počas detstva do mysle a ťaháme si ich do dospelosti. Vytvárame si nové mentálne návyky.
Na zmenu/vytvorenie si nového mentálneho návyku/preprogramovanie si mysle potrebujeme minimálne 21-30 dní. Vo väčšine motivačnej literatúry sa odporúča 21 dní…
…ALE…
…21 dní stačí na vytvorenie si nového návyku, aj preto je veľa kurzov-výziev-workshopov, v ktorých sa pracuje presne 21 dní….no 90 dní potrebujeme na permanentnú zmenu v živote. Veľa psychológov si dokonca myslí, že niekto potrebuje dokonca až do 254 dní…no ale 21 dní na nakopnutie nie je až taký zlý začiatok a ďalej si už tak či tak vyberie každý sám svoju cestu ako chce pokračovať.
Zameraním pozornosti na nové/vytúžené zmeny a ciele, posilňujú afirmácie naše odhodlanie i motiváciu to dosiahnúť. Je dôležité si uvedomiť, že afirmácie nie sú náhradou za konkrétne akcie a úsilie. Sú skôr doplnkom k aktívnemu úsiliu pri dosahovaní cieľov a vytváraní pozitívnych zmien v živote.
„Opakovanie afirmácií vedie k viere. A keď sa tá viera stane hlbokým presvedčením, začnú sa diať veci.“
Muhammad Ali
Ak chceme zmeniť niečo v živote s čím nie sme spokojní, treba jednoducho urobiť tú danú zmenu alebo sa naučiť afirmovať.
Väčšinou sa nevieme prijať, taký aký sme, nevieme sa ohodnotiť za to dobré, pekné, čo sme urobili, dokázali…veď sa zamysli…ak niečo neurobíš podľa predstáv/očakávaní, čo si vo väčšine prípadov povieš? „Ja som také trdlo, dora, kačena, blbec“…niekto aj horšie. A teraz keď niečo urobíš fajne…napríklad uvaríš dobrú večeru, upraceš, nakúpiš…pochváliš sa za to? Väčšinou nie, však? Sú to banálne veci, ale nevieme a nedokážeme sa oceniť…vynakladáme na seba veľký tlak, sebakritiku a všetko berieme ako samozrejmosť. No aj za tie „malé samozrejmosti“ sa treba vedieť pochváliť.
„Vždy mám zmysel pre humor a úsmev na perách“
„Úsmev ma robí krásnou“
Ako správne afirmovať
- najlepšie viackrát za deň
- napísať danú afirmáciu na papier/kartičku, ktorú si môžte napríklad ťahať počas dňa aj viackrát
- afirmáciu zopakovať 3-5 krát denne – vnímať každé slovo afirmácie…nie len odrecitovať
- pri afirmovaní si treba predstaviť presne ako by to malo vyzerať, keby sme už tú danú schopnosť/vec po ktorej túžite, už mali. V prítomnosti a nikdy nie v zápore. „Základným pilierom všetkých úspechov je túžba“.
- Afirmovať treba v súlade s tým, čomu chceme veriť v novej situácií…napr.: SOM BOHaTÝ/Á…čo najpresnejšie a najvýstižnejšie a tak ako keby sme to „dané“ už mali…NIE!!! „chcel by som byť bohatý“. Ak nedokážeš uveriť afirmácii „Som bohatý“, tak skús použiť „Každým dňom som bohatší a bohatší“.
- Vzniká rozpor medzi situáciou, ktorú máme a ktorú chceme dosiahnúť. Vytvára sa tlak, nedôvera a vznikajú pochybnosti. To je ale iba naša stará myseľ (zvyková-podvedomie-autopilot), ktorá sa naťahuje s tou novou mysľou (inovatívnym-vedomím). Podvedomie sa nás vlastne snaží chrániť. Pre podvedomie sú nové veci neznáme. Je to ako výstup z komfortnej zóny s niečím novým, s novým projektom – máme tiež strach výjsť na verejnosť a väčšina ľudí sa na povel podvedomia veruže aj stiahne a zostane v tom starom-už zabehnutom, naučenom.
„Z každej cesty sa dá vrátiť. Škoda je nevybrať sa na ňu“.
Môžeme to napríklad prirovnať aj ku novému telefónu po 10 rokoch. Je tu niečo úplne nové a veľakrát sa bojíme aj na niečo ťuknúť. No po pár dňoch, týždňoch ho používame ako by sme ho už mali mesiace. Tak isto je to s afirmáciami.
- Preto si treba afirmácie opakovať a premýšľať nad nimi, nad každým jedným slovíčkom, prečo ho vlastne vyslovujem. Spomínaš na telefón? Tiež ho berieš viackrát za deň do rúk, rozmýšľaš čo stlačiť, len aby si si naň čo najskôr zvykol.
- Afirmácii treba dať emóciu a spojenie. Telefón si časom tiež zaľúbime a už pri jeho kúpe dúfame v lepšie funkcie, že baterka dlhšie vydrží, fotky budú krajšie… Treba objaviť, čo by nám viera v konkrétnu afirmáciu mohla priniesť nového a pekného. Čo by pre Teba znamenalo danej afirmácii uveriť alebo pustiť ten starý návyk/presvedčenie? Aký pocit Ti tam vzniká, keď si pomyslíš/predstavíš to „nové“? Máš motýle v brušku? Žiariš šťastím? Raduješ sa ako malé dieťa…a vieš čo?…ÁNO…to je presne to…tento pocit si pridaj ku Tvojej afirmácii…musíš to precítiť!
- Afirmácie hovoríš iba pre seba, pre nikoho iného a ani ich nemusíš nikomu „vešať na nos“ – tu Ti môže vzniknúť pocit, že klameš. Ty dokážeš tak či tak zmeniť iba SEBA a svoj život. Telefón máš tiež najradšej pri sebe a netisneš ho druhému do vačku. O tom čo máš nemusíš nikomu vykládať. Úspešní a bohatí ľudia nehovoria ao svojom bohatstve. Skôr hovoria o tom čo zažili, videli, kde boli prípadne o práci. O peniazoch hovoria väčšinou tí, ktorí sa chcú druhým zapáčiť a nadobudnúť si tak sebavedomie.
„Som láskavý človek a ľuďom viem vyčarovať úsmev na tvári“
Kedy afirmácie nefungujú
Hoci afirmácie môžu byť užitočné pre mnohých ľudí a prispievať k pozitívnemu mysleniu a zmene postoja, nie vždy sú vhodné alebo účinné pre každého. Existujú niektoré situácie alebo okolnosti, kedy afirmácie nemusia fungovať optimálne:
Nedostatočná viera alebo presvedčenie: Ak osoba, ktorá opakuje afirmácie, neverí v ich pravdivosť alebo necíti spojenie s vyhláseniami, nemusia mať očakávaný účinok. Presvedčenie a vnútorná viera sú kľúčovými prvkami účinnosti afirmácií.
Ignorovanie konkrétnych problémov: Afirmácie nemôžu úplne nahradiť riešenie konkrétnych problémov alebo ťažkostí. V niektorých prípadoch je potrebné aktívne konať a riešiť problémy, namiesto toho, aby sa spoliehali len na pozitívne vyhlásenia.
Potlačovanie pocitov: Ak sú afirmácie používané na potlačenie skutočných pocitov, problémov alebo traúm, môžu sa stať neefektívnym spôsobom vyhýbania sa skutočnosti. Je dôležité byť otvorený aj voči negatívnym emóciám a pracovať na ich riešení.
Pasívne očakávanie zmien: Ak sa osoba spolieha len na opakovanie afirmácií a nevenuje sa aktívnemu úsiliu pri dosahovaní cieľov, môžu byť výsledky obmedzené. Afirmácie by mali byť podporené konkrétnymi akciami a úsilím.
Neúprimnosť: Ak sú afirmácie formulované bez vnútornej autenticity alebo skutočného presvedčenia, môžu sa stať prázdny miestami a nemajú dostatočný vplyv.
Citát
„Nezabudni na úsmev, je to svetlo, ktoré pri pohľade do očí prezradí, či je srdce doma“.
Helena Růžičková
Citát je krátke vyhlásenie alebo výrok, ktorý obsahuje špecifickú myšlienku, myšlienkový postoj alebo múdrosť. Citáty môžu byť odvodené od rôznych zdrojov, vrátane kníh, prejavov, filmov, piesní, filozofických prác alebo osobných vyhlásení. Sú často používané na zdôraznenie myšlienky, inšpiráciu, vysvetlenie alebo vyjadrenie konkrétnych pocitov.
Ja sa veľmi rada zamýšľam nad citátmi a analyzujem si, ako to mám, či ma ten daný citát vie nasmerovať na lepší smer a čo tým chcel človek povedať. Veľakrát sa naozaj nimi inšpirujem (Inšpirácia – duševný stav – je vnuknutie, popud k tvoreniu (obyčajne umeleckému), tvorivé nadšenie, tvorivá nálada) a veľa z citátov ma vie aj motivovať (Motivácia je psychologický proces, ktorý aktivuje ľudské správanie a dáva mu účel a smer. Je to hnacia sila, ktorá vedie k dosiahnutiu osobných a organizačných cieľov. Je to vôľa niečo dosiahnuť).
Citáty môžu pochádzať od známych osobností, autorov, filozofov alebo bežných ľudí. Sú obľúbeným spôsobom zdieľania múdrosti, skúseností alebo inšpirácie s inými. Niektoré citáty sa stávajú všeobecne uznávanými a sú často citované v rôznych kontextoch.
„Zázraky sa začnú diať, keď dáte rovnaké množstvo energie svojím snom, ako dávate svojím strachom“.
Príklady citátov môžu zahŕňať rôzne témy, od lásky a života po vzdelávanie a vedu. Často majú citáty výrazný a pútavý štýl, ktorý sa snaží zachytiť esenciu myšlienky v niekoľkých slovách.
„Tvoje myšlienky sa stávajú tvojími slovami,
tvoje slová sa stávajú tvojími činmi,
tvoje činy sa stávajú tvojími zvykmi,
tvoje zvyky sa stávajú tvojími hodnotami
a tvoje hodnoty sa stávajú tvojím osudom“.
Mahátma Ghándí
Rozdiel medzi afirmáciou a citátom
(Krátky súhrn)
Afirmácia a citát sú dva rôzne pojmy s rôznymi účelmi.
Afirmácia:
Je to pozitívne vyhlásenie alebo výrok, ktorý si človek opakuje s cieľom posilniť svoje pozitívne presvedčenia alebo dosiahnuť určité ciele.
Afirmácie sú často vytvorené jednotlivcom na podporu seba samého a pozitívneho myslenia.
Používajú sa na posilnenie pozitívnych aspektov myslenia a presvedčení o sebe samom.
Citát:
Je to krátke vyhlásenie alebo výrok, ktorý obsahuje špecifickú myšlienku, myšlienkový postoj alebo múdrosť.
Citáty môžu byť odvodené od rôznych zdrojov, vrátane kníh, prejavov, filmov, alebo osobných vyhlásení.
Sú často citované s cieľom zdôrazniť myšlienku, inšpiráciu alebo vyjadriť konkrétne pocity.
Základný rozdiel spočíva v účele týchto vyhlásení. Afirmácie sú zamerané na osobný rozvoj a pozitívne myslenie, zatiaľ čo citáty môžu byť použité na zdieľanie múdrosti, inšpirácie alebo výrazného myšlienkového postoja od rôznych autorov alebo zdrojov.
S láskou zosumarizovala pre vás
Gabi
Zdroje:
Mirka Rosslerová, eprakone.org, Miroslava Atanasová, moje zápisky, Pixabay – obrázky.
Vždy som rada komunikovala s ľuďmi, počúvala ich a snažila sa im poradiť, pomáhala im viacej si veriť a nevzdať sa. Som šťastná, ak môžem ľudí motivovať a inšpirovať.
“Nikdy sa nevzdávaj, zvyčajne otvorí dvere posledný kľúč zo zväzku.”