Miluj sám seba ako vnútorne, tak i navonok.

Dúha

Prítomný človek = šťastný človek

Koľkorát sa Ti už stalo, že si si nespomenul/a, či si zamkol/a, vypol/a sporák ( mne veľakrát, hlavne, či som zamkla)…myseľ bola opäť inde, ako bola potrebná. Ja aj dosť často hľadám veci…niekde niečo odložím a po čase, keď to potrebujem, tak si nespomeniem, kde som si to odložila…buď som bola v zhone, alebo neprítomná…jednoducho len rýchlo niekam odložiť a bežať k ďalšej veci…
Teraz, keď už o veľa technikách viem, tak sa to snažím robiť inak a vedome…no nebudem klamať…i tak sa stane😆,sme len ľudia…a potom sa už len pousmejem a poviem si „veď to určite nájdeš“.
 
Prípadne ješ a ani nevieš, čo dávaš do úst…ponáhľaš sa, len aby si robil zasa niečo iné – sníval/a či plánoval – a vôbec nevnímaš akú má Tvoje jedlo chuť…či je teplé, studené, sladké, slané…? Myslím si, že je dôležité, keď si to človek uvedomí a začne s tým pracovať. V angličtine sa to nazýva mindfulness a do slovenčiny to prekladáme najvýstižnejšie ako všímavosť. 
 
Techník ako zvýšiť mindfulness a koučov je veľa, stačí si len vybrať. Ja nie som žiadna koučka mindfulness (zatiaľ…človek nikdy nevie, kam ho to zaveje…možno si urobím raz kurz), ale už len tým, že sa o to zaujímam, tak som si urobila veľa poznámok a v skratke Ti ich tu vypíšem.
 

Pozornosť

Mindfulness 👀:
  • zvyšuje sebavedomie, podporuje kreativitu
  • znížuje úzkosť, stres a depresiu, dokonca i agresivitu
  • zvyšuje pocit šťastie a spokojnosti, schopnosť dávať pozor
Zvýšením všímavosti sa dokáže zlepšiť aj naša emocionálna vyrovnanosť a sebavedomie.
Všímavosť si dokážeme kultivovať napr. pomocou meditácií, jógy, venovaniu pozornosti dýchaniu ( zvlášť pri silných emóciach, maľovania a činností, pri ktorých zameriavame všetku svoju pozornosť.
Vniesť všímavý prístup do života má nesmierný význam a je to tak jednoduché. Do denného života ho môžeme veľmi ľahko z zaintegrovať, napr.:
  • preniesť pozornosť na dych ( pri hocijakej činnosti – stačí si uvedomiť nádych a výdych – hocikedy počas dňa)
  • zastaviť sa ( aspoň raz za deň – krátky „check in“ – kde som, čo práve robím, na čo myslím)
  • vnímať svoje telo ( „body scan“ – kde cítim napätie, stres – čo mi to hovorí)
  • počúvať potrebám tela – odpočinok, spánok – potom sa nám telo odmení väčšou energiou
  • venovať pozornosť tomu, čo jeme ( farba, zloženie, textúra potravín, teplota či chuť – aspoň jedno jedlo denne – dokáže to dokonca podporiť zdravšie stravovacie návyky
  • všímavá prechádzka ( chvíľu venovať pozornosť okoliu – stromy, domy, kvety, zvuky vôkol nás, vôňa, vlastné kroky, tempo chôdze a pohyby…)
  • maľovanie
A prečo zaradiť všímavosť do každodenného života?
Pretože väčšinu času ( až 50% naších dní) naša myseľ blúdi kade-tade, naše myšlienky sa točia okolo starostí, obáv, plánovania budúcnosti či úniku do sveta spomienok…už sme úplne zabudli prežívať krásu prítomnej chvíle.
A pretože: prítomný človek = šťastný človek.
 
A čo Ty…si vždy „tu a teraz“?

Návrat hore